1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
Image Caption

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی

Image Caption

سکوت، فریاد دیگریست

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)

Image Caption

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)

 

نیکی و بدی که در نهاد بشر است

 

شادی و غمی که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل

 

چرخ از تو هزار بار بی‌چاره‌تر است

گوناگون

۲۶دی

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی

زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر. چندی پیش خامنه‌ای‌ گفته بود: «آن‌چنان‌که فکر می‌کنند مظلوم هم نیستم.» درزمانی که این گفته انتشار یافت، کسی نمی‌دانست منظور اصلی خامنه‌ای از بیان آن چیست! شاه‌کلید این معما پس از کشتن (شهید شدن) رفسنجانی به دست مافیای رهبری جمهوری اسلامی، بر همگان آشکار شد: آخرین هشدار خامنه‌ای به رفسنجانی پس از انتخاب ترامپ در امریکا!

با شکست سیاسی لابیگران اصلاح‌طلب در امریکا و انتخاب ترامپ از حزب جمهوری‌خواه، قرارداد برجامی که تضمین‌کننده حیات جمهوری اسلامی بود و به امضای کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) رسیده بود، ضمانت اجرایی خود را از دست داد؛ خامنه‌ای برای رودررو شدن با امریکا بهترین موقعیت را به دست آورد تا با بستن پرونده‌ی اصلاح‌طلبی، مافیای جمهوری اسلامی را یکدست کند؛ و این بهانه‌ای بود که رفسنجانی با اشاره به لغو ولایت‌فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی به دست او داد و این‌گونه گور خود را کند و با مرگش مقوله اصلاح‌طلبی یا اپوزیسیون ساختگی نظام را با خود به گور برد!

ادامه مطلب...

۱۴آذر

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی

تکلیف هواداران پادشاهی بسیار روشن است «سرنگونی جمهوری اسلامی تا برقراری پادشاهی در ایران»؛ اما برای رسیدن به این مهم می‌بایست بازنگری ژرفی در نیروهای پادشاهی‌خواه صورت گیرد که پیش‌گام نخست آن گذر از کسانی‌ست که اتحاد بین هواداران پادشاهی را بر هم زده‌اند تا در مرحله بعدی بتوان هماهنگی بین سازمان‌ها و احزاب پادشاهیِ پراکنده‌شده را ایجاد کرد. وظیفه اصلی طرفداران پادشاهی هم فعالیت سازمان‌دهی شده و پرهیز از کارهای انفرادی و بیهوده است.

زمان آن فرارسیده که برای دستیابی به آینده‌ای بهتر برای میهنمان تجددی ایران دوستانه در صفوف پادشاهی خواهان صورت گیرد چراکه موقعیت به‌دست‌آمده آخرین‌مهلت برای انسجام ملی در جهت رهایی ایرانمان است که نمی‌بایست از دست برود! راه مشخص است، هدف نیز هم...

ادامه مطلب...

۲۳آبان

ملی‌گرایی در مقابل فرآيند جهانی‌شدن (گلوباليزاسيون)

بزرگ‌ترین اشتباه در روند سیاست روز جهانی، تبدیل‌شدن «قوانین» به‌عنوان «کالایی» قابل ‌خریدوفروش در مجالس مختلف کشورهای اروپایی و امریکا در کنار عدم استقلال مجالس قانون‌گذاری در جهان سوم است؛ اتحادیه اروپا به بازار خریدوفروش قوانین تبدیل‌شده و این تنها لابی‌گران هستند که می‌توانند قوانین دلخواه و گاه خود نوشته‌شان را به این اتحادیه تحمیل کنند. در جهان امروز مجالس قانون‌گذاری تنها یک وجه مشترک با مردم ‌دارند و آن‌هم فقط در زمان انتخابات نمایندگان مجلس است؛ تا زمانی که مجالس قانون‌گذاری در جهان، مردمی و مستقل نشوند، نارضایتی‌های مردمی پدیده‌های نوظهوری را در جوامع مختلف به وجود خواهند آورد که قابل پیش‌بینی سیاسی نخواهند بود. یکی از این پدیده‌های اجتماعی که امروزه در تمامی کشورهای جهان می‌توان لمس کرد همان «ملی‌گرایی» نوینی است که در جهان سوم مقابل «فدرالیسم فرمایشی» غرب قدم علم کرده است.
فرآيند جهانی‌ِ ملی‌گرایی را نمی‌توان به‌مانند پدیده‌های نوین و نوپای اجتماعی از حرکت بازداشت؛ اگر سیاستمداران غربی در شیوه عملکرد خود تغییری به وجود نیاورند، گفتمانی جهانی علیه آنان در حال به وجود آمدن است که دونالد ترامپ تنها قله کوه یخی است که نمایان شده است و در فرداهای نزدیک فرانسه، هلند و آلمان را همچون انگلستان، لهستان، مجارستان، ترکیه و روسیه فرا خواهد گرفت.
ایرانیان نیز می‌توانند از این موقعیت به‌دست‌آمده، استفاده کرده و با «ناسیونالیسم ایرانی» از شر جمهوری اسلامی رهایی یابند. این در دست اپوزیسیون جمهوری اسلامی و بیشترین وظیفه بر دوش لیبرال دموکرات‌ها و مشروطه خواهان ایران است تا اندیشمندان دگراندیش که به‌جای موج‌سواری‌های سُنتیِ، در راستای اهداف خود، موقعیت‌ها را بیابند و فصل تازه‌ای را در تاریخ معاصر ایران بگشایند.

ادامه مطلب...

۰۸فروردين

زنده‌باد سبزی‌پلو با ماهی!

روز اول عید نوروز امسال در جستجوی بهترین سبزی‌پلو با ماهی بودم. نه مقاله‌ای را خواندم و نه خبری و نه پیامی نوروزی را می‌خواستم بشنوم و نه کسی توانست من را از هدفم که همانا رسیدن به سبزی‌پلو با ماهی نوروزی بود، گمراه کند. باکسانی که در جمعشان میهمان بودم به میهمانی دیگری دعوت شدیم و من به اولین آرزوی نوروزی خود رسیدم. سبزی‌پلو با ماهی در جمعی خانوادگی، کوچک‌تر از جمعیتی که نذری خوران دارند و بزرگ‌تر از جمع معمولی و خانوادگی ایرانیان. آن‌چنان سبزی‌پلو با ماهی در آن جمع به من مزه کرده بود که بر خود می‌بالیدم که به اولین هدفم در سال نو رسیده‌ام. شوق نوروزی و زیبای طبیعت در اوایل بهار، مهربانی و صمیمیت ایرانیان را بعد از سال‌ها دوباره در خود احساس کردم. با بهار امسال دوباره حس زنده‌بودن و شادی را در خود کشف کردم. همان احساساتی که بیش از سی‌وهفت سال هست که در زندان بی‌خدایان الله پرست یا شکنجه می‌شوند و یا اعدام و سنگ سار شده‌اند. سبزی‌پلو با ماهی امسال این نوید را به من داد که الله هم از دین خود برگشته و دیگر الله بر خدا بودن خود باوری ندارد. کمتر مسلمانی را می‌توان یافت که اعتقادی به بهبود در جمهوری اسلامی داشته باشد و آینده ایران را با موجودیت جمهوری اسلامی بتواند در تصور خود بگنجاند. آنانی که هنوز به جمهوری اسلامی اعتقادی دارند بهتر است که خود را از شیوه زندگی به‌صورت اسلامی (عربی) برهانند و کمی بیشتر به آداب‌ورسوم ایرانی بپردازند تا هم‌زبان شویم و بگوییم: «زنده‌باد سبزی‌پلو با ماهی!»

ادامه مطلب...

۰۱آذر

تُف سربالای غرب

ازاین‌روی است که می‌توان گفت: تُف سربالای غرب بالاخره چهره سیاست امروزی غرب را تغییر خواهد داد، زیرا شهروندان غرب دیگر نه امنیتی دارند و نه آزادی نسبی که تاکنون داشته‌اند.
با آگاهی‌های که انقلاب ارتباطات به همراه خود آورده دیگر هیچ رازی در هیچ گوشه جهان پنهان نخواهد ماند. طبقه متوسط اروپا و امریکا چالشی را در پیش روی خود می‌بینند که سرنوشتش به آن پیوند خورده است. چه زمانی واکنشی از سوی طبقه متوسط در غرب به وجود خواهد آمد را نمی‌توان پیش‌بینی کرد ولی می‌توان به آن واکنش شهروندی امید بست، چون آینده را طبقه متوسط جوامع خواهند ساخت، زیرا تاکنون هم این‌چنین بوده.

ادامه مطلب...

۱۹ارديبهشت

طبیعت بی‌جان ایران

  طبیعت آفرینده انسان هست. طبیعت زمین توانسته بعد از فرگشت‌های (تکامل زیستی) متناوب و پی‌درپی، انسان را به‌صورت امروزی خود به کمال تکاملی خود برساند. با اینکه هنوز علم امروزی نتوانسته تمامی رازهای آفرینش طبیعت را کشف کند ولی این ثابت‌شده که انسان‌ها نخواهند توانست بدون محیط زیستی اطرافشان به زندگی خود ادامه دهند. ادیان مختلف از روی نادانی انسان را آفریده خدا و شناخت به خصوصی از طبیعت بروز نمی‌دهند. به گفته اکثریت ادیان موجود، هر چه هست برای زندگی انسان‌ها به دست خدا ظرف هفت روز ساخته‌شده که در خود واحد زمانی را به کار می‌برد که قبل از آفرینش نمی‌توانسته وجود خارجی داشته باشد و با کشفیات علمی امروزی در تضاد کامل قرار دارد. افرادی که می‌خواهند گمراه بمانند و برای گمراه ماندن خود به کاهنان پوشالی و عاری از دانش حق حساب می‌دهند، می‌خواهند که خود را در پشت دیوار مذهب پنهان کنند، زیرا اعمال غیرانسانی‌شان را تنها با اعتقاد به مذهبی خاص می‌توانند برای خود توجیه کنند. طبیعت ولی استثنای چندانی برای کسی قائل نمی‌شود و محدوده زندگی انسان‌ها با اینکه به‌واسطه رعایت بهداشت و پیشرفت علم پزشکی طولانی‌تر شده ولی هیچ‌گاه نخواهد توانست ابدی شود، زیرا قانون طبیعت برای فرگشت‌های بعدی خود به نسل‌های تازه‌تر نیازمند است. قوانین طبیعت در فرگشت‌های خود هیچ‌گاه به عقب برنمی‌گردند بلکه همیشه راهی به‌سوی پیشرفت به جلو پیدا می‌کنند. این انسان‌ها هستند که برای گریز از اکنون و آینده به گذشته پناه می‌برند!

ادامه مطلب...

۲۰آبان

جمهوری اسلامی روبه‌قبله شده

خرافات و اعتقاد به متافیزیک پدیده‌ای هست که مغز انسان برای پاسخ دادن به پرسش‌هایی کشف کرده است که عقل از پاسخ به آن‌ها عاجز می‌مانده. این خصلت طبیعی مغز انسان را می‌توان در خطای دید بهتر شناخت و لمس کرد. کاشف بودن مغز انسان، بستگی به آگاهی‌ها و تجربیات اشخاص، متفاوت بوده و نتیجه این کاوش بین دنیای حقیقی و مجازی در نوسان است. هر چه اطلاعات عمومی فرد بیشتر باشد، پاسخ مغز انسان واقع‌گرایانه‌تر خواهد بود و هر چه اطلاعات کاذب و غیرواقعی در فرد بیشتر نهادینه‌شده باشد پاسخ مغز انسان به پرسش‌ها غیرواقعی‌ و وابسته به متافیزیک خواهد شد. ترویج خرافات مذهبی، وابستگی افراد به روحانیتی را بیشتر می‌کند که خود را واسطه قدرت ماورای طبیعی و انسان می‌پندارند. هیچ مذهبی وجود ندارد که پایه‌های اعتقاد خود را به روی خرافات بنا نکرده باشد. مذهب و دستگاه روحانیت ناشی از هر مذهبی مانع اصلی تکامل انسان‌ها هستند، در حالی‌ که روحانیت زیرک در هر مذهبی از همان اعتقادات خرافی که ترویج می‌کند تغذیه می‌شود! در دوران قبل از انقلاب اسلامی زمانی که مردم به دستور رادیوهای بیگانه به چهره ماه خیره شده بودند، با این دروغ محض که عکس خمینی بر ماه افتاده، در مغزشان عکس خمینی را نقاشی ‌‌کردند. خطای مغز آن مردم در اطلاعات کاذبی نهفته بود که قبلاً ‌زمینه‌های آن برایشان به‌وسیله رادیوهای بیگانه فراهم‌شده بود. اگر می‌گفتند که در ماه عکس تاج شاه را می‌توان دید، به دلیل همان عملکرد، کسانی به‌جای خمینی، حتماً تاج شاه بر ماه را می‌دیدند!

ادامه مطلب...

۰۸آذر

ایران و افسانه تشیّع

به‌تازگی دلواپسان «ولایت‌فقیه» که نظریه‌ای ترشح‌شده از ذهن مردم‌فریب و قدرت‌طلب فقهای شیعه بیش نبوده و نیست، دوباره توانسته‌اند چه در داخل و چه در خارج از کشور نفس تازه‌ای بکشند. یکی در خارج می‌گوید «روشنفکر باید شیعه باشد» و دیگری در داخل کشور فریاد می‌زند «تشیع از ارکان مهم ملیت ما است»! با مردم‌فریبان نشست ‌و برخاست کردن نتیجه دیگری ندارد به‌ غیر از خودفروشی و خودفریبی مبرم! گویی بر این افراد آیه نازل‌شده که چون خود در هنگام تقسیم درک و فهم در صف دیگری ایستاده بودند و از فهم بی‌نصیب مانده‌اند، دیگران هم باید مانند آنان از قدرت درک و فهم بی‌بهره باشند. بشر آزاد است که برای خود به ایمان یا بی‌ایمانی باورمند باشد، ولی انتظار قبول و احترام (آزادی) بی‌قیدوشرط از سوی کل بشریت به باورهای فردی، تفکری بیهوده است، زیرا ایمان نوعی عقیده مطلق و استوار بر متافیزیک، مستقل از خرد و تجربه است که پایه‌های علمی و عقلانی نداشته و درعین‌حال می‌تواند برای انسان زیان‌آور نیز باشد. در تقابل با ایمان، خرد حکم می‌کند که به هر ایمان غیرمنطقی نمی‌توان احترام گذاشت. احادیث و روایات (سُنت) ‌به عبارتی دیگر منابع فقه با عقل سلیم انسان‌های متمدن امروزی در جدال هستند.

ادامه مطلب...

۱۷مرداد

ارزش انسان در اسلام

  تحریک اسرائیل به شروع جنگ و طراحی ‏استراتژیکی آن به‌وسیله حماس را اینک بهتر ‏می‌توان به رشته تحریر درآورد. در هنگامه جنگ ‏احساسات افکار عمومی جهان در زیر گزارش‌ها ‏روزانه جنگ، آمادگی قبول واقعیت را نمی‌داشت. ‏امروز که آتش جنگ خوابیده و یا کمتر در رسانه‌ها ‏به آن پرداخته می‌شود، شاید گفتن واقعیت ‏قابل‌قبول‌تر از روزهای حین جنگ باشد! جنگی که ‏تماماً از قبل برنامه‌ریزی‌شده بود. هرروز جنگ با ‏محاسبات تلفات انسانی و گسترش پوشش ‏رسانه‌ای و عدم آمادگی برای برقراری صلح و حتی ‏مذاکره درباره صلح و بازی‌های دیپلماتیک بی‌ثمر، از ‏ژرفای غیر‌انسانی فکر کردن سران حماس و ‏برانگیختن بیشتر آتش جنگ خبر می‌داد. استفاده از ‏حس انتقام‌جویی اسرائیل و بمباران خودکار ارتش ‏آن کشور به مناطقی که موشک‌های ساخت ‏سوریه ازآنجا به‌طرف اسرائیل شلیک می‌شد همه ‏در این استراتژی جنگی حماس حساب‌شده به نظر ‏می‌رسید. یک جنگ روانی تمام‌عیار با استفاده از ‏آژانس‌های تبلیغاتی برای سنجش افکار عمومی، ‏نشان دادن صحنه‌های دل‌خراش از کودکان و زنان ‏زخمی و یا کشته‌شده (هیچ‌گاه هیچ حماسی را در ‏خبرها نشان ندادند که زخمی یا کشته‌شده باشد). ‏میزان بالا بردن تلفات انسانی به‌وسیله هدف قرار ‏دادن بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و به‌طورکلی ‏امکان عمومی که تلفات انسانی را بالاتر ببرد، تمام ‏در این محاسبات استراتژیکی حماس گنجانیده شده ‏بود. تونل‌های که در موقع انفجار آنان ساختمان‌های ‏اطرافش را در خود می‌بلعد. کشتار هر چه بیشتر ‏شهروندان غزه برای استفاده هر چه بیشتر سران ‏حماس برای کاسبی از قطر و عربستان سعودی ‏تنها گوشه‌ای از موفقیت حماس برای مطرح کردن ‏خود و دست گدایی دراز کردن آنان به‌سوی جهانیان ‏را نشان می‌دهد. وقتی انسان ارزش نداشته باشد، ‏رفسنجانی هم می‌تواند بگوید که با بمب اتمی ‏اسلامی اگر یک‌میلیون مسلمان هم از بین بروند ‏ولی اسرائیل نابود شود به هدفمان رسیده‌ایم، ‏واقعیتی است تلخ که نباید کتمانش کرد.‏

ادامه مطلب...

لیبرال دموکراسیآخرین نوشته‌ها

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی…

سکوت، فریاد دیگریست…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)…

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی…

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)…

گفتگوهای هفتگی (هفته آخر آبان ماه)…

ملی‌گرایی در مقابل فرآيند جهانی‌شدن (گلوباليزاسيون)…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آبان ماه)…

نظرگاه‌های دوستان

 • علی خلف زاده
  درود فراوان . ضمن عرض تبریکات سال نو و روز سیزده بدر بشما و خانواده خجسته باد ..

  ادامه مطلب ..و

   
 • kave
  مقاله عنوان بسیار گویایی دارد یکدست کردن حاکمیت از سوی خامنه ای و سپاه اقدام بعدی این دو مولفه اصلی قدرت ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • هوشنگ معین زاده
  جناب زاهدی گرامی، نوشته ی عالی شما را خواندم شرح حال هم میهنان ماست که متاسفانه اکثر آنها هنوز که ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • ایرج آبشار
  به به ٬ به این میگن مردرندی شاه پرستانه ! به یُمن مبارزات میلیونها زن و مرد کارکن اقصا نقاط جهان پوزهٔ ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • ساسان بهمن آبادی
  درباره اقدام مغرضانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) علیه شاهزاده متن مفصلی را تنظیم کرده ام که ...

  ادامه مطلب ..و

دوستان همراه

ما 171 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

GOTOP