1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
Image Caption

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی

Image Caption

سکوت، فریاد دیگریست

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)

Image Caption

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)

 

نیکی و بدی که در نهاد بشر است

 

شادی و غمی که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل

 

چرخ از تو هزار بار بی‌چاره‌تر است

گوناگون

۲۶دی

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی

زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر. چندی پیش خامنه‌ای‌ گفته بود: «آن‌چنان‌که فکر می‌کنند مظلوم هم نیستم.» درزمانی که این گفته انتشار یافت، کسی نمی‌دانست منظور اصلی خامنه‌ای از بیان آن چیست! شاه‌کلید این معما پس از کشتن (شهید شدن) رفسنجانی به دست مافیای رهبری جمهوری اسلامی، بر همگان آشکار شد: آخرین هشدار خامنه‌ای به رفسنجانی پس از انتخاب ترامپ در امریکا!

با شکست سیاسی لابیگران اصلاح‌طلب در امریکا و انتخاب ترامپ از حزب جمهوری‌خواه، قرارداد برجامی که تضمین‌کننده حیات جمهوری اسلامی بود و به امضای کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) رسیده بود، ضمانت اجرایی خود را از دست داد؛ خامنه‌ای برای رودررو شدن با امریکا بهترین موقعیت را به دست آورد تا با بستن پرونده‌ی اصلاح‌طلبی، مافیای جمهوری اسلامی را یکدست کند؛ و این بهانه‌ای بود که رفسنجانی با اشاره به لغو ولایت‌فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی به دست او داد و این‌گونه گور خود را کند و با مرگش مقوله اصلاح‌طلبی یا اپوزیسیون ساختگی نظام را با خود به گور برد!

ادامه مطلب...

۱۴آذر

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی

تکلیف هواداران پادشاهی بسیار روشن است «سرنگونی جمهوری اسلامی تا برقراری پادشاهی در ایران»؛ اما برای رسیدن به این مهم می‌بایست بازنگری ژرفی در نیروهای پادشاهی‌خواه صورت گیرد که پیش‌گام نخست آن گذر از کسانی‌ست که اتحاد بین هواداران پادشاهی را بر هم زده‌اند تا در مرحله بعدی بتوان هماهنگی بین سازمان‌ها و احزاب پادشاهیِ پراکنده‌شده را ایجاد کرد. وظیفه اصلی طرفداران پادشاهی هم فعالیت سازمان‌دهی شده و پرهیز از کارهای انفرادی و بیهوده است.

زمان آن فرارسیده که برای دستیابی به آینده‌ای بهتر برای میهنمان تجددی ایران دوستانه در صفوف پادشاهی خواهان صورت گیرد چراکه موقعیت به‌دست‌آمده آخرین‌مهلت برای انسجام ملی در جهت رهایی ایرانمان است که نمی‌بایست از دست برود! راه مشخص است، هدف نیز هم...

ادامه مطلب...

۲۳آبان

ملی‌گرایی در مقابل فرآيند جهانی‌شدن (گلوباليزاسيون)

بزرگ‌ترین اشتباه در روند سیاست روز جهانی، تبدیل‌شدن «قوانین» به‌عنوان «کالایی» قابل ‌خریدوفروش در مجالس مختلف کشورهای اروپایی و امریکا در کنار عدم استقلال مجالس قانون‌گذاری در جهان سوم است؛ اتحادیه اروپا به بازار خریدوفروش قوانین تبدیل‌شده و این تنها لابی‌گران هستند که می‌توانند قوانین دلخواه و گاه خود نوشته‌شان را به این اتحادیه تحمیل کنند. در جهان امروز مجالس قانون‌گذاری تنها یک وجه مشترک با مردم ‌دارند و آن‌هم فقط در زمان انتخابات نمایندگان مجلس است؛ تا زمانی که مجالس قانون‌گذاری در جهان، مردمی و مستقل نشوند، نارضایتی‌های مردمی پدیده‌های نوظهوری را در جوامع مختلف به وجود خواهند آورد که قابل پیش‌بینی سیاسی نخواهند بود. یکی از این پدیده‌های اجتماعی که امروزه در تمامی کشورهای جهان می‌توان لمس کرد همان «ملی‌گرایی» نوینی است که در جهان سوم مقابل «فدرالیسم فرمایشی» غرب قدم علم کرده است.
فرآيند جهانی‌ِ ملی‌گرایی را نمی‌توان به‌مانند پدیده‌های نوین و نوپای اجتماعی از حرکت بازداشت؛ اگر سیاستمداران غربی در شیوه عملکرد خود تغییری به وجود نیاورند، گفتمانی جهانی علیه آنان در حال به وجود آمدن است که دونالد ترامپ تنها قله کوه یخی است که نمایان شده است و در فرداهای نزدیک فرانسه، هلند و آلمان را همچون انگلستان، لهستان، مجارستان، ترکیه و روسیه فرا خواهد گرفت.
ایرانیان نیز می‌توانند از این موقعیت به‌دست‌آمده، استفاده کرده و با «ناسیونالیسم ایرانی» از شر جمهوری اسلامی رهایی یابند. این در دست اپوزیسیون جمهوری اسلامی و بیشترین وظیفه بر دوش لیبرال دموکرات‌ها و مشروطه خواهان ایران است تا اندیشمندان دگراندیش که به‌جای موج‌سواری‌های سُنتیِ، در راستای اهداف خود، موقعیت‌ها را بیابند و فصل تازه‌ای را در تاریخ معاصر ایران بگشایند.

ادامه مطلب...

۰۸فروردين

زنده‌باد سبزی‌پلو با ماهی!

روز اول عید نوروز امسال در جستجوی بهترین سبزی‌پلو با ماهی بودم. نه مقاله‌ای را خواندم و نه خبری و نه پیامی نوروزی را می‌خواستم بشنوم و نه کسی توانست من را از هدفم که همانا رسیدن به سبزی‌پلو با ماهی نوروزی بود، گمراه کند. باکسانی که در جمعشان میهمان بودم به میهمانی دیگری دعوت شدیم و من به اولین آرزوی نوروزی خود رسیدم. سبزی‌پلو با ماهی در جمعی خانوادگی، کوچک‌تر از جمعیتی که نذری خوران دارند و بزرگ‌تر از جمع معمولی و خانوادگی ایرانیان. آن‌چنان سبزی‌پلو با ماهی در آن جمع به من مزه کرده بود که بر خود می‌بالیدم که به اولین هدفم در سال نو رسیده‌ام. شوق نوروزی و زیبای طبیعت در اوایل بهار، مهربانی و صمیمیت ایرانیان را بعد از سال‌ها دوباره در خود احساس کردم. با بهار امسال دوباره حس زنده‌بودن و شادی را در خود کشف کردم. همان احساساتی که بیش از سی‌وهفت سال هست که در زندان بی‌خدایان الله پرست یا شکنجه می‌شوند و یا اعدام و سنگ سار شده‌اند. سبزی‌پلو با ماهی امسال این نوید را به من داد که الله هم از دین خود برگشته و دیگر الله بر خدا بودن خود باوری ندارد. کمتر مسلمانی را می‌توان یافت که اعتقادی به بهبود در جمهوری اسلامی داشته باشد و آینده ایران را با موجودیت جمهوری اسلامی بتواند در تصور خود بگنجاند. آنانی که هنوز به جمهوری اسلامی اعتقادی دارند بهتر است که خود را از شیوه زندگی به‌صورت اسلامی (عربی) برهانند و کمی بیشتر به آداب‌ورسوم ایرانی بپردازند تا هم‌زبان شویم و بگوییم: «زنده‌باد سبزی‌پلو با ماهی!»

ادامه مطلب...

۰۱آذر

تُف سربالای غرب

ازاین‌روی است که می‌توان گفت: تُف سربالای غرب بالاخره چهره سیاست امروزی غرب را تغییر خواهد داد، زیرا شهروندان غرب دیگر نه امنیتی دارند و نه آزادی نسبی که تاکنون داشته‌اند.
با آگاهی‌های که انقلاب ارتباطات به همراه خود آورده دیگر هیچ رازی در هیچ گوشه جهان پنهان نخواهد ماند. طبقه متوسط اروپا و امریکا چالشی را در پیش روی خود می‌بینند که سرنوشتش به آن پیوند خورده است. چه زمانی واکنشی از سوی طبقه متوسط در غرب به وجود خواهد آمد را نمی‌توان پیش‌بینی کرد ولی می‌توان به آن واکنش شهروندی امید بست، چون آینده را طبقه متوسط جوامع خواهند ساخت، زیرا تاکنون هم این‌چنین بوده.

ادامه مطلب...

لیبرال دموکراسیآخرین نوشته‌ها

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی…

سکوت، فریاد دیگریست…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)…

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی…

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)…

گفتگوهای هفتگی (هفته آخر آبان ماه)…

ملی‌گرایی در مقابل فرآيند جهانی‌شدن (گلوباليزاسيون)…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آبان ماه)…

دوستان همراه

ما 147 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

GOTOP