1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
Image Caption

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی

Image Caption

سکوت، فریاد دیگریست

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)

Image Caption

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)

 

نیکی و بدی که در نهاد بشر است

 

شادی و غمی که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل

 

چرخ از تو هزار بار بی‌چاره‌تر است

حزبی

۲۳مرداد

حزبی برای اکنون و آینده ایران در لحظه حقیقت خود

از دیدگاه یک مشروطه‌خواه لیبرال دموکرات به‌مانند داریوش همایون «ایران تمامی آن چیزی است که ما داریم». به همین جهت یک مشروطه‌خواه، پادشاهی را برای ایران می‌خواهد و نه ایران را برای پادشاهی، زیرا بالاترین ارزش برای ما «ایران» است. این تنها علت جدایی کوتاه‌مدت من و شماست، زیرا اعتقادم بر این است که باید پادشاهی را برای ایران بخواهیم و نه برعکس!
به‌مانند همیشه کنگره‌ای پربار و با موفقیت در راه همبستگی حزبی آرزومندم و برای اعضای شورای مرکزی آینده حزب رواداری و بردباری فراوان خواهانم.

ادامه مطلب...

۱۶شهریور

نگاه به درون

در دهمین کُنگره حزب که برابر شده بود با بیستمین سالگرد تأسیس حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) فرصتی پیش آمد برای برآوردی از کوشش‌های حزبی و مبارزه با دیکتاتوری‌های هم روزگارمان. در سُنت احزاب ایرانی از صدر مشروطه تاکنون، حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) از احزابی بوده که توانسته است با رواداری و احترام به دگراندیشان خود و هم‌چنین با داشتن ساختار اداری دموکراتیک، جایگاهی مستحکم بین ایرانیان به دست آورد. خودستایی نیست اگر بر بال باورهای خود بتوان لحظه‌ای به دست‌آوردهای خویش نگاهی دوباره انداخت. برای ما مشروطه خواهان که همیشه به آینده‌نگری پرداخته‌ایم بسیار ناگوار و ناپسند است، اگر در کُنگره‌های حزب نیز به آینده نپردازیم. ولی از آنجایی که هر حزب سیاسی می‌بایستی هرچند یک ‌بار در برنامه‌های سیاسی خود بازنگری کند، چاره‌ای ‌جز نگاه دوباره به درون حزب برای فردایمان، نداریم. نگاهی ژرف به ساختار درونی حزب خواست اکثریت اعضای حزب بود، به همین جهت در اساسنامه حزب ویرایشی تجددطلبانه به عمل آمد. منشور حزب نیز با اضافه شدن برنامه اقتصادی به سیر تکاملی خود ادامه داد. آنکه بود و نبود، دیده خود را به روزنه امید فردای ایران دوخته است.

ادامه مطلب...

۱۳مرداد

بیست سال مبارزه حزبی برای آزادی ایران

  حزب در این بیست سالی که از عمرش می‌گذرد ‏توانسته است در گفتمان‌های مانند حقوق بشر، ‏انتخابات آزاد، حقوق اقوام، حقوق زنان و کودکان، ‏جامعه مدنی، آزادی رسانه‌ها و سکولاریسم یا ‏جدایی دین از سیاست سهم خود را به‌خوبی در ‏نهادینه کردن این گفتمان‌ها در جامعه ایرانی به ‏عمل برساند. تکامل در اندیشه مشروطه‌خواهی هر ‏بار در کُنگره‌های حزب جهشی به‌سوی جلو داشته ‏و امید دارم که در این کُنگره هم این‌چنین باشد. ‏وفاداری حزب به شکل پادشاهی برای نظام آینده ‏ایران آن‌چنان مابین اعضا حزب نهادینه‌شده است که ‏در این کُنگره بحثی در این مورد پیش نخواهد آمد. ‏دلیل این وفاداری اعضا به شکل نظام پادشاهی از ‏عملکردهای نادرست «شورای ملی» سرچشمه ‏نمی‌گیرد بلکه عملکرد گروه‌های که خود را ‏جمهوری‌خواه می‌نامند ولی «هویت ایرانی» را ‏هویتی کاذب برمی‌شمارند، اعضای حزب را بیشتر از ‏همیشه به پادشاهی در آینده ایران امیدوار کرده ‏است. ‏

ادامه مطلب...

۰۳ارديبهشت

شکست همگانی امروز، می‌تواند زمینه‌ساز پیروزی همگانی در آینده باشد

  ناامیدی مزمنی که جامعه ایرانی را فرا گرفته، می‌توان به امیدواری تبدیل کرد در صورتی که مسئولیت‌پذیر در مقابل مردم باشیم. مردم ایران بغیر از امنیت و رفاه اجتماعی در آینده توقع دیگری از ما و یا دولت وقت و منتخب خامنه‌ای ندارند. آیا می‌توانیم شکستی که همگی در اپوزسیون جمهوری اسلامی خورده‌ایم را به پیروزی تبدیل کنیم؟ این بستگی به عمل‌کردهای امروزی ما دارد. به اندازه کافی تجربه بدست آورده‌ایم که بتوانیم جمهوری اسلامی را سرنگون کرده و جامعه مدنی آینده ایران را پایه‌گذاری بکنیم. در این راه هر فرد ایرانی مسئولیتی ملی خود را خواهد داشت که با آن نه تنها جمهوری اسلامی بلکه رسانه‌های غربی را هم به شکست خوردن وادار خواهد نمود. اصولی که باید به آن پایبند باشیم زیاد نیستند، ولی پایداری همگانی به آنها امید بخش برای تمامی ناامید شدگان خواهد بود. مردم ایران در این سی و پنچ سال حکومت اسلامی بارها برای گرفتن حقوق از دست رفته خود تلاش‌های فراوانی را شروع کرده‌اند و باز هم به هر دلیلی مخالفت خود را با جمهوری اسلامی بروز خواهند کرد. برای آن روز باید از هم اکنون آماده باشیم. با امید به شروع دوباره‌ای برای آزادی و بازسازی کشورمان ایران، می‌بایستی تلاش‌هایمان را هماهنگ کنیم بغیر از این راه، تمامی راه‌های دیگر را خودمان (همه مسئول هستیم) از بین برده‌ایم.

ادامه مطلب...

۱۰بهمن

گفتگو با بلاویزیون

 مذهب موضوعی شخصی است و هر کسی می‌تواند دین خود را داشته باشد اما کسی حق ندارد به بقیه بگوید چگونه رفتار کنند. برای مثال کسی که در ماه رمضان روزه می‌گیرد باید طاقت داشته باشد که غذا یا آب خوردن دیگران را ببیند. من که خدا را به صورت دیگری می‌پرستم؛ در ماه رمضان باید بتوانم غذا بخورم یا در ماه محرم که برخی سینه‌زنی می‌کنند شادیم را داشته باشم. دین خصوصی است و هرکس حق دارد در چهارچوب خانه خودش هر کاری که خواست انجام دهد؛ اما در جامعه٬ قوانین مدنی حاکم است و روابط و ضوابط را تعیین می‌کند. قوانین دینی متعلق به خانه و پستوی خانه‌اند. در مسجد و سایر مکان‌های عمومی قوانین مدنی حاکم است.

ادامه مطلب...

لیبرال دموکراسیآخرین نوشته‌ها

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی…

سکوت، فریاد دیگریست…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)…

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی…

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)…

گفتگوهای هفتگی (هفته آخر آبان ماه)…

ملی‌گرایی در مقابل فرآيند جهانی‌شدن (گلوباليزاسيون)…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آبان ماه)…

دوستان همراه

ما 148 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

GOTOP