1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
Image Caption

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی

Image Caption

سکوت، فریاد دیگریست

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)

Image Caption

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)

 

نیکی و بدی که در نهاد بشر است

 

شادی و غمی که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل

 

چرخ از تو هزار بار بی‌چاره‌تر است

سیاسی

۳۱مرداد

بیانیه‌ی گروهی از ملی باورانِ پادشاهی گرا (سانسور شده)

نظر به اینکه نامه‌ی سرگشاده‌ی «آخرین هشدار به آخرین ولیعهد» پس از درجی سه‌ساعته در سامانه‌ی گویا نیوز، به علتِ فشارهای بیرونی حذف گردید، برای دفاع از آزادی بیان از درج و انتشارِ این هشدارنامه پشتیبانی می‌نمایم. «آزادی بیان» آن چیزی است که در حال حاضر نداریم و می‌بایستی که به هم‌اندیش و دگراندیش خود آن را هدیه بدهیم تا جامعه مدنی فردای ایران را تقویت کنیم.

بهمن زاهدی

ادامه مطلب...

۲۲تیر

لحظه حقیقت سکولار دموکرات‌های ایران

لحظه حقیقت برای سکولار دموکرات‌های ایران فرارسیده، زیرا آن‌ها بعد از فراز و نشیب‌های فراوان به این نتیجه رسیده‌اند که قدرت واقعی در دست مردم در داخل ایران است و این ملت یکپارچه ایران هست که توانایی سرنگونی جمهوری اسلامی را در دست خود دارد. تنها چیزی که ملت ایران از اپوزیسیون جمهوری اسلامی خواهان است، اعتماد و آینده‌نگری سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هست تا بن‌مایه یک دموکراسی را در ایران پایه‌گذاری کنند، مابقی خواست‌ها را مردم خود به‌مرورزمان به‌وسیله نمایندگان احزاب خود در مجلس شورای ملی به کرسی خواهند نشاند. غربیان تنها زمانی از سیاست حمایت بی‌دریغ خود از جمهوری اسلامی دست خواهند کشید که مطمئن شوند که مردم ایران دیگر زیر بار شکنجه و ترور جمهوری اسلامی نمی‌خواهند زندگی کنند تا آن زمان مترسکی به نام جمهوری اسلامی برای بازار فروش اسلحه جهانیان در خاورمیانه را پاسداری خواهند کرد و از هیچ کمکی برای بیشتر شدن عمر نکبت‌بار این رژیم فاشیستی دریغ نخواهند کرد.

ادامه مطلب...

۱۲خرداد

متفاوت اندیشیدن، اشتباه اندیشیدن نیست. ‏(پاسخی کوتاه به آقای اسماعیل نوری‌علا)‏‏

  ما قبل از اینکه سلطنت‌طلب و یا مشروطه‌خواه ‏و یا مخالف سرسخت جمهوری اسلامی ‏باشیم، ایرانی هستیم. نه برای بازگشت به ‏گذشته، بلکه برای آینده‌ای که تمامی ایرانیان ‏را سریع‌تر از هر اندیشه‌ی دیگری به لیبرال ‏دموکراسی برساند. ما مشروطه‌خواهان نه ‏غرب‌زده هستیم و نه شرق‌زده و نه دشمن این ‏و آن! ما ایرانمان را به هیچ قیمتی رها نخواهیم ‏کرد. همین که امریکا به تحریم‌های اقتصادی بر ‏علیه سران مافیای اقتصادی در جمهوری ‏اسلامی تن داده است و جمهوری اسلامی را ‏به گدائی اندخته (گدایی یک از صفتای ذاتی ‏علمای عالم می‌باشد) برای ما کافیست که ‏قدم بعدی را برای سیاست‌گذاری‌های دراز ‏مدت برای آینده کشورمان «ایران» بیان کنیم. ‏اپوزیسیون جمهوری اسلامی می‌تواند «عدم ‏وابستگی بانک مرکزی ایران به سیاست» را ‏شرطی برای برداشتن تحریم‌ها بکند. در ایران ‏قبل از ظهور نکبت‌بار جمهوری اسلامی، بانک ‏مرکزی ایران استقالی نسبی داشته، چون ‏توانسته بودند رابطه ریال و ارزهای دیگر را ‏متعادل (باز هم نسبی) نگاه دارد. اگر آقای ‏نوری‌علا می‌خواهند اثر گذار باشند، بهتر است ‏که نظرات خود را در این رابطه بیان کنند. به ‏مشروطه‌خواهان پرداختن و یا دکتر مصدق را در ‏آرامگاه خود به لرزش درآوردند در این زمانه تنها ‏وقت تلف کردن است. غرب برای فروش کالا به ‏ایران و نه جمهوری اسلامی احتیاج به یک ‏سیستم بانکی با استاندارهای جهانی در ایران ‏دارد. حتا ببرها و پلنگ‌های آسیا هم خواستار ‏چرخش پولی با ایران در حد استانداردهای ‏جهانی می‌باشند. بازار ایران بیشتر از هر زمان ‏دیگری به وجود یک بانک مرکزی مستقل از ‏سیاست را احساس می‌کند تا بتواند تولید کار ‏و ثروت را تقویت کند (عرب‌های حاشیه‌نشین ‏خلیج فارس باید این بار از ما دوباره تقلید کنند). ‏گسترش این گفتگو را به آقای نوری‌علا به جای ‏پرداختن به حزب مشروطه ایران (لیبرال ‏دموکرات) توصیه می‌کنم.‏

ادامه مطلب...

۰۵آبان

بسیجی‌های سلفی

آنچه را که گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی نتوانسته‌اند درباره اسلام‌گرایی طی چهار دهه گذشته به سیاستمداران غربی بفهماند، داعش توانست در مدت‌زمان کوتاهی به جهانیان معرفی کند. «اسلام ناب محمدی» را داعش به بهترین شیوه موجود به همگان معرفی کرده. دیگر سیاستمداران غرب نمی‌توانند از اسلام صلح‌گرا و رواداری با اسلام‌گرایان سخنی به میان آورند. کلاف‌های که اصلاح‌طلبان جمهوری اسلامی با سرمایه‌های مالی ایران در چند سال گذشته در غرب بافته بودند و به خورد غربیان می‌دادند با نمایش‌های نفرت‌انگیزی که داعش ترتیب داده، پنبه شده‌اند. شکست اصلاح‌طلبان جمهوری اسلامی در اروپا و آمریکا را می‌توان مدیون عملکردهای ضد بشری و کپی‌برداری (الگوبرداری) داعش از جمهوری اسلامی دانست. داعش و جمهوری اسلامی را می‌توان همانند پس‌مانده سگی برشمرد که دوچرخه‌ای از میان آن پس‌مانده عبور کرده باشد. هیچ تفاوتی عمده‌ای در ذات داعش و جمهوری اسلامی نمی‌توان یافت، تنها یکی شیعه و دیگری سُنی مذهب است.

ادامه مطلب...

۱۵فروردين

روشنفکران صیغه‌ای

  در دنیای مجازی و انگاری که بوسیله اینترنت بوجود آمده، می‌توان برآوردهای را شاهد بود که به مرور زمان تغییر می‌کنند. در راه مبارزه برای رسیدن به لیبرال دموکراسی در ایران، شناخت و تاثیرگذاری این برآوردهای کمکی خواهد بود برای نگرش واقعیت‌گرانه‌ای به تحولات اجتماعی و سیاسی کشور. به همین جهت و بعلت اینکه هموطنان داخل کشور از آزادی رسانه‌ای برخوردار نیستند و هموطنان خارج از کشور با انبوهی از رسانه‌های گوناگون اینترنتی روبرو هستند، خالی از لطف نخواهد بود اگر نگاهی کوتاه به عمل‌کردهای رسانه‌های مختلف انداخته شود. در این نوشته تنها به رسانه‌های اینترنتی پرداخته می‌شود، زیرا رسانه‌های دیگر مانند رادیو و تلویزیون‌های مختلف یا در خدمت بیگانگان هستند و یا در خدمت مجریانی که اهداف شخصی خود را دنبال می‌کنند و اصولا آزادی بیان خود را به درآمدهای مالی پیوندی ناگسستنی زده‌اند.

ادامه مطلب...

لیبرال دموکراسیآخرین نوشته‌ها

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی…

سکوت، فریاد دیگریست…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)…

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی…

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)…

گفتگوهای هفتگی (هفته آخر آبان ماه)…

ملی‌گرایی در مقابل فرآيند جهانی‌شدن (گلوباليزاسيون)…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آبان ماه)…

دوستان همراه

ما 169 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

GOTOP