1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
Image Caption

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی

Image Caption

سکوت، فریاد دیگریست

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)

Image Caption

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی

Image Caption

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)

 

نیکی و بدی که در نهاد بشر است

 

شادی و غمی که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل

 

چرخ از تو هزار بار بی‌چاره‌تر است

تحقیقی

۲۳ارديبهشت

انفجار جمعیت و حقوق بشر

جمعیت جهان روزبه‌روز افرایش پیدا می‌کند و در پی آن مشکلات فراوانی را به همراه می‌آورد. این مشکلات تنها بحران‌های کم‌آبی، فقر، سوءتغذیه، مصرف بیش‌ازحد انرژی، کمبود مسکن و مهاجرت‌های اجباری را در بر‌نمی‌گیرند بلکه به‌مرورزمان ابعاد گسترده‌تری در سیاست‌های جهانی و همچنین نقض حقوق بشر را به همراه خواهد آورد که نتیجه آن در حال حاضر مشخص نیست. حقوق بشر از حمله بی‌دلیل امریکا به عراق پس از رخداد یازدهم سپتامبر دو هزار و یک میلادی که تروریست‌های دست‌پرورده امریکا به این کشور حمله کردند، تقریباً دیگر در هیچ کشوری رعایت نمی‌شود. دلیل نقض حقوق بشر، قوانین برخورد با تروریسم در کشورهای مختلف می‌باشد که حقوق شهروندی را محدود و کنترل شهروندان را آسان‌تر از گذشته کرده! سیاست کنونی جهان دیگر پاسخگو به مشکلات حقوق بشری نیست و ازدیاد این مسائل در آخر منجر به انفجاری غیرقابل‌تصور در جهان خواهد شد. شواهد امروزی به ما یادآوری می‌کنند که از هم‌اکنون باید چاره‌ای برای این مسائل پیدا کرد، زیرا فردا دیگر بشری بر جای نخواهد ماند که بتوان از حقوقش حمایت کرد.

ادامه مطلب...

۱۷دی

پيوست ميان « مافيا» و « اسلام»

پس از اعدام یک آخوند شیعه مسلک در عربستان سعودی به همراه چهل‌وشش نفر دیگر واکنش اسلام‌گرایان در جمهوری اسلامی بسیار شدید بود و باعث قطع روابط دیپلماتیک مابین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی شد. پرسشی که پیش می‌آید این است که چرا جمهوری اسلامی تنها برای یک نفر از آن چهل‌وهفت نفر اعدام‌شده چنین واکنشی نشان می‌دهد؟ آیا ارزش زندگی آن چهل‌وشش نفر دیگر در مقابل زندگی یک آخوند شورشی، ارزشی برای بیان کردن، پیدا نمی‌کند؟ برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها می‌بایستی اول ساختارهای اسلام‌گرایان و شیوه‌های واکنشی آنان را بررسی بیشتری کرد. واکنش‌های اسلام‌گرایان با شیوه‌های که ساختارهای مافیایی در گوشه و کنار جهان از خود نشان می‌دهند آن‌چنان مشابه و برابر هستند که می‌بایستی سرچشمه آن‌ها را یکی دانست!
واژه «مافیا» از زبان عربی سرچشمه گرفته و سازمان‌های مافیایی پس از دویست سال حکومت اسلام‌گرایان در جزیره سیسیل ایتالیا کنونی به وجود آمده‌اند. بااینکه تحقیقات علمی در این مورد را اروپائیان در اوایل سده بیست میلادی به پایان نرسانده‌اند ولی بی‌گمان می‌توان بیان کرد که ساختار مافیای در ایتالیا از فرهنگ  قبیله‌ای اعراب در دوران حکومت اسلامی‌شان در آن جزیره به وجود آمده. زمانی که به تشابهات این دو ساختارهای حکومت اسلامی و مافیای اشاره شود، دیگر بر کسی پوشیده نخواهد ماند که حکومت اسلامی و سازمان‌های مافیایی سرچشمه اعمالشان را از «قرآن» و نحوه زندگی محمد پیامبر اسلام فراگرفته‌اند.

ادامه مطلب...

۲۸مرداد

اندیشه قدرت و قدرت اندیشه

  کسانی که می‌خواهند با هویت‌سازی‌های کاذب به جنگ روحانیتی بروند که خود هویتی کاذب داراست، سرابی را خواهند یافت که در آن سرگردان خواهند ماند. هویت‌سازان زبانی و قومی و قبیله‌ای برای مبارزه با جمهوری اسلامی به‌مانند افرادی هستند که روضه امام حسین را می‌خواهند بهتر از آخوندها بخوانند.
باتجربه‌ای که در اطراف ایران و به‌وسیله دخالت نظامی غرب به دست آورده‌ایم، نباید به فرصت‌طلبان سیاسی که آمادگی دارند برای رسیدن به قدرت در ایران به نیروی‌های نظامی بیگانگان روی‌آورند این فرصت را بدهیم که مانند عراق و افغانستان اول ساختارهای صنعتی و راه و ترابری ایران را ویران کنند و بعد هم کشورمان را مابین فرصت‌طلبان بدون هویت به ایران‌ستان تبدیل کنند. آرزوی حمله نظامی به ایران را کسانی در سر می‌پرورانند که نه قدرت اندیشه را در خود یافته‌اند و نه برنامه‌ای به‌غیراز انتقام‌جویی و قدرت‌طلبی شخصی در سر ندارند. مشکل داخلی ایران می‌بایستی به دست خود ایرانیان حل شود و احتیاجی به نیروی‌های نظامی بیگانگان وجود ندارد. آنچه را که باید برای سرنگونی جمهوری اسلامی آماده‌سازیم تنها در تقویت نیروهای جامعه مدنی ایران خلاصه می‌شود، اگر به قدرت مردم اتکا و اطمینان کنیم احتیاجی به نیروهای نظامی غرب برای سرنگونی جمهوری اسلامی نخواهیم داشت. در ثانی در حال حاضر غرب نمی‌خواهد خود را در جنگ دیگری درگیر کند.
آینده ایران به «هویت ایرانی» یا همان «هویت ملی» تک‌تک ایرانیان وابسته است و نه چیز دیگری. تنها راه سرنگونی جمهوری اسلامی در ترویج حقوق شهروندی و تکامل در قدرت اندیشه تمامی افراد تشکیل‌دهنده جامعه ایران خلاصه می‌شود. بهترین راه برای رهایی از دست اسلام‌گرایان «ایران‌دوستی» هست نه کمتر نه بیشتر!

ادامه مطلب...

۰۹تیر

پاسخ به پرسشی که اگر مطرح نمی‌شد بهتر می‌بود

  نتیجه این است که کشور ما «ایران» یکی از بی‌دفاع‌ترین کشورهای جهان شده است! علت به وجود آمدن این موقعیت بحرانی ضدیت اسلام‌گرایان با هویت ایرانی تک‌تک ما ایرانیان هست. ایران کشوری تصرف‌شده به دست اسلام‌گرایان است که دولتی ملی ندارد و سیاست‌های که انقلابیون انقلاب اسلامی تاکنون به اجرا گذاشته‌اند تمامی ضد ایرانی و ضد منافع ملی کشورمان بوده. از انقلاب فرهنگی گرفته تا به اسارت کشیدن زنان ایران به زیر حجاب اسلامی، از بین بردن ارتش ایران و حمایت از تروریست‌های اسلامی در جنوب لبنان (حزب‌الله) و حماس در جنوب اسرائیل، از بین بردن ساختارهای اداری و آموزشی، گسترش فقر در جامعه، ضدیت با طبقه متوسط، دزدی‌های میلیاردی علمای عالم، دشمن‌تراشی بیهوده در منطقه خلیج‌فارس، همگی نشان از تصرف کشورمان به دست بیگانگانی دارد که ارزشی برای تمامیت ارضی و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی ایران قائل نیستند.
اگر زمانی دکتر داریوش همایون برای دفاع از کشورش «ایران» و گوشزد به سیاستمداران امریکا و جلوگیری از بمباران بیش از پنج هزار نقطه استراتژیکی به‌وسیله نیروی هوایی امریکا، جمله معرف خود را بیان کرد «در صورت حمله به ایران یا تجزیه کشور موقتاً در کنار جمهوری اسلامی قرار خواهم گرفت» و به‌حق می‌توان گفت که جمله او اثرگذار بر سیاستمداران و تحلیل‌گران سیاسی امریکا آن زمان هم شد، ولی امروز و با شرایط امروزی ما مطابقت نمی‌کند. امروز تمامیت ارضی ایران درخطر نیست که بخواهیم در کنار جمهوری اسلامی قرار بگیریم. برای اینکه تمامیت ارضی کشورمان بار دیگر موردحمله و در معرض خطر قرار نگیرد باید که جمهوری اسلامی را هر چه زودتر سرنگون کنیم. این تنها راه خردگرایانه برای تمامی ایران‌دوستان و بازگشت امنیت و رفاه اجتماعی به ایران می‌باشد.

ادامه مطلب...

۰۱تیر

نتیجه نکبت‌بار «فدرالسیم» فرمایشی در عراق

  اگر زمانی شوروی سابق برای گسترش نفوذ خود و ‏اختلاف‌اندازی مابین ملتی به هم پیوسته، آن ملت ‏را به خلق‌ها، اقوام و ملت‌های کوچکتری تجزیه ‏می‌کرد و مابین آنان بوسیله چپگرایان افراطی ‏اختلاف می‌انداخت تا حکومت مرکزی را تضعیف کند ‏و انترناسیوالیزم ساختگی و بی‌پایه را در مقابل ‏ناسیونالیسم (ملی گرائی) قرار می‌داد، امروز ‏غرب همان سیاست را تحت عنوان فدرالیسم ‏فرمایشی بکار می‌گیرد. بی‌دلیل نیست که به ‏یکباره در کشور متحد اوکراین، قوم‌های تحت ستم ‏شیونیسم اوکراین، تنها در کناره مرزهای روسیه ‏مانند قارچ رویده‌اند. تا زمانیکه حکومت اوکراین با ‏روسیه روابط خوبی دارا می‌بود این اقوام تحت ستم ‏در شرق اوکراین موجودیتی نداشتند! زمانیکه ‏روسیه با زور اسلحه شبه جزیره‌ای را در اوکراین به ‏تصرف نظامی خود درآورد و در یک رفراندم نمایشی ‏‏(از همان نوعی که در سال 1358 در ایران چپ‌های ‏وابسته به شوروی سابق «مارکسیتهای اسلامی» ‏به همراهی اسلامگرایان ناتوان آن زمان به ملت ‏ایران تحمیل کردند) تمامیت ارضی اوکراین را تهدید ‏کرد، غرب در سکوتی دیپلماتیک تنها برای حفظ ‏منافع ملی خود در روسیه به سیاست تجزیه‌طلبانه ‏روسیه در اوکراین تن داد. عراق با داشتن ثروت‌های ‏زیرزمینی قادر خواهد بود مانند جنگ ایران و عراق تا ‏زمانیکه که قطر، عربستان و جمهوری اسلامی از ‏کمک مالی به تجزیه‌طلبان دست برندارند به جنگ ‏داخلی مشغول بماند. در این جنگ خانمان‌سور باز ‏غرب به ویژه اروپا و امریکا با فروش اسلحه‌های از ‏ردیف خارج شده خود رونقی به اقتصادشان خواهند ‏بخشید.‏

ادامه مطلب...

۰۴آبان

قدرت دانستن

  بعد از برملا شدن شنود تلفن همراه صدراعظم آلمان توسط امریکا، بحث درباره حقوق شهروندی در آلمان دوباره بالا گرفته! پنچ ماه پیش زمانیکه «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا از شنود شهروندان آلمان پرده‌برداری می‌کرد، صدراعظم آلمان با اعزام وزیر کشورش به پایتخت امریکا، به مردم آلمان اطمینان داد که امریکایی‌ها قوانین شهروندی آلمان را رعایت کرده‌اند و مسئله شنودهای تلفنی و اینترنتی را بد ین صورت حل شده اعلام کرد! اکنون که خود صدراعظم آلمان شنود شده، ایشان توان پاسخگویی به شهروندان آلمانی را از دست داده است. در همین هنگام تحلیل‌گران سیاسی و امنیتی آلمان از ماجراهای پرده‌برداری می‌کنند که بیشتر به فیلم‌های تخیلی شباهت دارد. سه مورد جالب آن از این قرار است:

ادامه مطلب...

لیبرال دموکراسیآخرین نوشته‌ها

نماز قاتل بر مقتول و شهادت اصلاح‌طلبی…

سکوت، فریاد دیگریست…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آذرماه)…

با کوله باری از تجربیات پیش به‌سوی پیروزی…

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آذرماه)…

گفتگوهای هفتگی (هفته آخر آبان ماه)…

ملی‌گرایی در مقابل فرآيند جهانی‌شدن (گلوباليزاسيون)…

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم آبان ماه)…

دوستان همراه

ما 144 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

GOTOP